fbpx

Митове и истини за целулита

Митове и истини за целулита

Случвало ли ви се е да се погледнете в огледалото и да се чудите защо кожата ви е придобила вида на портокалова кора, въпреки усилията ви да поддържате форма и да се храните здравословно? 

Не сте сами. Случвало се е и на нас, както и на голям процент от нашите пациенти.

Целулитът засяга до 90% от жените и едва около 10% от мъжете, независимо от тяхното телесно тегло или начин на живот. Съществуват много митове около това състояние на кожата.

В Дерматологична клиника „Твойта кожа“ вярваме, че знанието е сила. Нека развенчаем някои от най-разпространените митове за целулита, хвърляйки светлина върху истинската природа на това козметично състояние и най-ефективните начини да се справим с него.

 

Какво представлява целулита?

Целулитът е състояние на кожата, което причинява бучки, вдлъбнатини и тръпчинки по повърхността на кожата, които обикновено се появяват по бедрата, хълбоците, седалището, корема и ръцете. Това състояние се появява, когато мастните натрупвания преминават през съединителната тъкан под кожата. Фактори като генетика, хормонални промени и начин на живот могат да повлияят на развитието и тежестта на целулита. Повече за състоянието можете да прочетете тук.

Мит 1:
Само хората с наднормено тегло имат целулит

Един от най-разпространените митове за целулита е, че той засяга само хора с наднормено тегло. Това схващане е погрешно! Още повече, вярата в този мит може да доведе до ненужен стрес сред хората, които са със здравословно тегло, но въпреки това забелязват целулит по кожата си. Целулитът може да засегне всеки, независимо от неговото телесно тегло или физическа форма.

Да разбулим мита!

Структурата на съединителната тъкан и мастните клетки в тялото оказват влияние на образуването на целулит. Когато нишките на съединителната тъкан изтеглят кожата надолу, а мастните клетки се избутат нагоре, по повърхността на кожата се появяват трапчинки. Дори хора с нисък процент телесни мазнини могат да имат подобна структурна конфигурация, водеща до целулит. Генетиката играе важна роля, което означава, че ако вашите родители са имали целулит, е по-вероятно и вие да го развиете, независимо от вашето тегло.

Примери от реалния живот

Много професионални спортисти и фитнес модели, които са в отлична физическа форма, имат целулит. Това ясно показва, че дори да сте във форма, това не ви прави имунизиран срещу целулита. Това е естествено състояние, което може да засегне всеки.

Мит 2:
Целулитът е знак за лошо здраве

Друг често срещан мит е, че целулитът показва лошо здраве или нездравословен начин на живот. 

Развенчаване на мита

Нездравословната диета, липсата на физическа активност и лошата циркулация на кръвта могат да причинят появата на или да влошат целулита. Но появата на целулит не може да се счита за категоричен показател за влошено общо здравословно състояние (както споменахме и по-горе, дори спортисти и занимаващи се с фитнес могат да имат целулит).

Хормоналните промени, особено тези, включващи естроген, инсулин, норадреналин и хормони на щитовидната жлеза, играят важна роля в развитието на целулита. Тези хормонални промени могат да повлияят на притока на кръв към съединителната тъкан и мастните клетки, допринасяйки за образуването на целулит.

Експертно мнение

Дерматолозите и медицинските специалисти са съгласни, че целулитът не е показател за цялостното здравословно състояние. Това е често срещано състояние, което засяга до 90% от жените и по-малък процент от мъжете, независимо от тяхното здравословно състояние.

Мит 3:
Целулитът засяга само жените 

Въпреки че е вярно, че целулитът е по-често срещан при жените, митът, че само жените имат целулит, е неверен. Мъжете могат и развиват целулит, въпреки че честотата е значително по-ниска.

Защо жените са по-засегнати

По-голямото разпространение на целулита при жените се дължи на разликите в разпределението на мазнините, структурата на съединителната тъкан и влиянието на хормоните. Вертикалното разположение на мастните клетки и съединителната тъкан при жените улеснява мастните клетки да изпъкнат в слоя кожа. При мъжете тези тъкани са подредени кръстосано, което осигурява повече опора и намалява вероятността от образуване на целулит.

Разлики в хормоните

Естрогенът играе важна роля в развитието на целулита и тъй като жените имат по-високи нива на естроген от мъжете, те са по-податливи. Хормоналните промени по време на пубертета, бременността и менопаузата също могат да допринесат за развитието и влошаването на целулита при жените.

Мит 4:
Целулитът може да бъде напълно премахнат

Един от най-подвеждащите митове е, че целулитът може да бъде напълно премахнат. Това убеждение често кара хората да харчат големи суми за лечение и продукти, които обещават пълното му и трайно отстраняване.

Време е да разберете, че траен лек за целулита няма.

Въпреки това, различни лечения могат да помогнат за намаляването му. Те включват локално лечение, масаж и лимфен дренаж, терапии с акустични вълни, терапии с електромагнитни вълни, лазерна терапия, радиочестотно лечение и промени в начина на живот. Всяко от тези лечения работи по различен начин и тяхната ефективност може да варира от човек на човек.

Повече информация за начините за лечение на целулита можете да прочетете тук.

Мит 5:
Тенът може да скрие целулита

Мнозина вярват, че когато придобият тен, било то чрез излагане на слънце или солариум, целулитът им ще се скрие. Вярвайки в това те могат да навредят на състоянието на кожата си в дългосрочен план.

Да, тенът може временно да направи целулита по-малко забележим чрез изравняване на тена на кожата, но той не го намалява или премахва. Освен това прекомерното излагане на слънце може да увреди кожата, което да доведе до преждевременно стареене, слънчево изгаряне и повишен риск от рак на кожата. Ултравиолетовата радиация разгражда колагеновите и еластиновите влакна в кожата, което всъщност може да предизвика появата на целулит или да влоши целулита с течение на времето.

По-безопасни алтернативи

Вместо солариум, обмислете използването на продукти за автобронзиране или бронзанти, които могат да осигурят подобен ефект без вредните последици от излагането на UV лъчи. Тези продукти могат да помогнат за изравняване на тена на кожата и временно да направят целулита по-малко забележим.

Мит 6:
Пиенето на повече вода премахва целулита

Хидратацията е от решаващо значение за цялостното здраве, а пиенето на много вода е полезно за кожата ви. Твърдението, че пиенето на повече вода може да премахне целулита, е мит.

Ролята на хидратацията

Приемът на повече вода спомага за поддържането еластичността на кожата и може да намали видимостта на целулита до известна степен, но не е самостоятелно решение. Водата помага за изхвърлянето на токсините и поддържа кожата плътна и здрава, което може да подобри цялостния й вид. Въпреки това, хидратацията сама по себе си не може да се справи със структурните промени, които причиняват целулита.

Цялостен подход

За ефективно управление на целулита е необходима комбинация от хидратация, балансирана диета, редовни упражнения и процедури. Цялостният подход може да помогне за подобряване на текстурата на кожата и намаляване на появата на целулит с течение на времето.

Мит 7:
Физическите упражнения премахват целулита

Въпреки че физическите упражнения са полезни за цялостното здраве и могат да помогнат за намаляване на телесните мазнини, идеята, че само те могат да премахнат целулита, е мит.

Редовните физически упражнения, особено силови тренировки, могат да помогнат за изграждането на мускули и намаляване на телесните мазнини, което може да подобри външния вид на целулита. Сами по себе си, обаче, те не могат да променят структурата на съединителната тъкан и мастните клетки, които причиняват целулита. Комбинирането на упражнения с други лечения и избор на здравословен начин на живот може да осигури по-добри резултати.

Освен силовите тренировки, редица специалисти препоръчват като ефективни кардио тренировките, бягането, колоезденето, плуването, както и практикуването на йога и пилатес.

Целулитът е често срещано състояние, което засяга много хора. Въпреки че няма траен лек за целулита, има начини да намалите появата му и да подобрите текстурата на кожата. В Дерматологична клиника „Твойта кожа“ предлагаме най-новата технология за топене на мазнини, премахване на целулит и стягане на кожата – Onda Coolwaves Plus. Повече за процедурата за оформяне на тяло с Onda Coolwaves Plus можете да прочетете тук.

Ако се притеснявате за състоянието на кожата си или имате някакви въпроси, моля, не се колебайте да се свържете с нас. Ние сме тук, за да ви помогнем.

Previous Post

Профилактичните дерматологични прегледи: най-добрата защита за вашата кожа

Next Post

Лечение на акне: от решения без рецепта до дерматологични иновации