fbpx

Себореен дерматит

HomeСебореен дерматит

Себорейният дерматит е едно от най-често срещаните състояния. Основно засяга скалпа, налице е пърхот, а кожата е възпалена и на места е покрита от лющещи се плаки. Освен по скалпа се проявява по зони с повишено омазняване, като горната част на гърба, предната част на гръдния кош, веждите, носа, ушите и клепачите.

При бебета и малки деца себорейният дерматит е известен с името „млечни корички“, които на вид са бели или жълти плаки по кожата на главата, а понякога и по веждите. Не причиняват сърбеж или друг дискомфорт и преминава от само себе си.

В контраст на това, при възрастните състоянието е с тенденция да стане хронично и да протича с периоди на обостряне и ремисия.

Какви са причините за проявата на себорейния дерматит?

Точната причина не е съвсем ясна. Комбинация е от генетични и фактори на околната среда.

  • Мазна кожа: смята се, че повишеното производство на себум, по-голямото количество на дрожди (Malassezia), които са нормален обитател на кожата и отслабената имунна система го провокират.

 

  • Имуносупресия (потисната имунна система): среща се при пациенти, болни от СПИН, с трансплантирани органи или с лимфом.
  • Други причини могат да бъдат стрес, умора, хормонални промени, смяна на сезоните.
  • Някои медицински състояния повишават риска от развитие на себореен дерматит – псориазис, акне, розацея, болест на Паркинсон, СПИН, епилепсия, при депресия, алкохолизъм, хранителни разстройства и други.
  • Повтарящата се проява на състоянието е обичайна, когато времето  застудява, а въздухът става сух. Слънцето има положителен ефект върху себорейния дерматит и добре го повлиява.
  • Себорейният дерматит може да е симптом за дефицит на биотин, витамин В6 и цинк. Приемът на фолиева киселина го подобрява.
  •  Въпреки че няма достатъчно доказателства дали има храни, които да провокират или повлияват положително себорейния дерматит, храните, богати на транс мазнини (такива, които повишават нивата на лошия холестерол LDL и намаляват нивата на добрия HDL) стимулират производството на себум. Затова избягвайте прием на пикантни и тежки храни, подправки и кафе.

Как изглежда себорейният дерматит?

  • Пърхот по скалпа; люспи по веждите, брадата или мустаците;
  • Зачервени плаки по кожата, покрити с бели или жълтеникави люспи или корички по скалпа, лицето, ноздрите, веждите, миглите, ушите, по предната повърхност на гръдния кош. Понякога се засяга и кожата на подмишниците, под гърдите или гънките в интимната зона;
  • Блефарит – при засягане на ръба на клепачите, които са зачервени с наличие на люспи.
  • Налице е сърбеж.

При хора с по-тъмна кожа петната и плаките от себорейния дерматит може да са с по-светъл или с по-тъмен цвят.

Може ли да има усложнения?

Да, възможни са. Това са вторична бактериална или гъбична инфекция; изтъняване на кожата, разширени кръвоносни съдове.

Как се лекува?

Понякога себорейният дерматит може да изчезне от само себе си, без лечение, но да отнеме повече време.

Друг път е необходим медицински шампоан или сапун, съдържащ цинк пиритион, сяра, селениев сулфид, салицилова киселина, катран или кетоконазол.

В по-обострените случаи се използват и някои медикаменти.

 

Себореен дерматит - полезни съвети.