Ботоксът е токсин, който се използва с естетична и медицинска цел.
Козметичната форма на ботулиновия токсин или познат още като „ботокс“, е популярна инжекционна процедура, която временно намалява или елиминира фините линии и бръчки по лицето. Най-често третираните зони включват: гневна бръчка, гънките на челото и около очите. Третират се и други зони като т. нар. „венечна усмивка“, изразени дъвкателни мускули, „пушачески бръчки“ и вертикалните бандове на шията. С ботулиновия токсин се блокират нервните сигнали към мускулите, които се инжектират и по този начин мускула губи способността да се съкращава.
За медицински цели ботоксът е одобрен за лечение на прекомерно изпотяване, спазми на клепача, мигрена и други.
30+
Подходяща възраст
20 мин.
Времетраене
1
Необходим брой процедури
Резултатът е по-спокоен външен вид с по-млада и по-гладка кожа. Ефектът след инжектиране може да започне да се вижда още след 24-ия час, но пълният ефект се развива до 14 дни. Резултатите обикновено продължават четири до шест месеца, но може да варира в зависимост от възрастта, пола, техниката на инжектиране, начина на разреждане на препарата и др.
Той отпуска свиването на определени лицеви мускули, като по този начин изглажда бръчките по кожата.
Инжектирането на ботулинов токсин се извършва с малки игли и на практика лечението е почти безболезнено.
Страничните реакции са рядкост и обикновено инжектирането с ботокс се толерира добре от пациентите. Страничните реакции могат да се разделят на преходни и потенциално сериозни.
Преходните реакции са добре локализирани, обратими, възникват в първите дни след инжектиране и обикновено изчезват от самосебе си.
Естетичните и функционални странични ефекти са свързани с отговора на различните мускули към ботулиновия токсин или поставянето му не там, където трябва. Сериозните странични реакции са свързани със системното разпространение на токсина, водещи до ботулизъм. Реакциите от алергичен тип са изключително редки.
Според вида на лечението има опасения, че ефектите след инжектиране на ботулинов токсин могат да се простират извън мястото на инжектиране и вероятност да доведат до симптоми като затруднено дишане, преглъщане и трудност при говорене. Също така при някои хора се образуват антитела към токсина, което прави последващите терапии неефективни. Обикновено се случва на по-малко от 1% от хората, слагащи повторни инжекции с ботулинов токсин.
- зачервяване и чувствителност;
- изтръпване;
- лека болка, оток или поява на синини около мястото на инжектиране;
- сухота на очите;
- временно падане на клепача;
- замъглено виждане или проблеми със зрението;
- временна нежелана слабост или парализа на мускулите в съседство;
- главоболие;
- грипоподобни симптоми;
- световъртеж;
- инфекция.
- бременност и кърмене;
- лица под 18 години (освен в медицински значимите случаи);
- чувствителност или алергия към някоя от съставките;
- лица, които са имали странични реакции след поставяне на ботокс;
- наличие на инфекция на мястото на инжектиране.