fbpx

Химични пилинги

HomeХимични пилинги

Химичните пилинги са терапевтичен подход, чрез който се третират най-често срещаните естетични и дерматологични състояния, като придават на кожата блясък и здравина, подобряват нейната текстура, намаляват основните признаци на стареене и кожни несъвършенства.

При химичните пилинги отпада слой от клетки, в резултат на което кожата изглежда по-млада и свежа. „Новата“ кожа е по-мека, с по-малко фини линии и бръчки, с по-изравнен и изсветлен тен.

Химичният пилинг много рядко се използва като основна терапия. В повечето случаи е допълваща процедура, необходима за постигане на по-добър резултат.

За кого са подходящи?

В повечето случаи химичните пилинги са подходящи за всички видове кожа, но трябва да се има предвид, че по-тъмните фототипове кожа са изложени на риск от пигментиране след такава процедура.
Твърде дълбоките бръчки, прекомерното отпускане на кожата, както и дълбоките белези не се повлияват особено от химичните пилинги.

Какви са резултатите след химичен пилинг?

С химичните пилинги се постига подобряване състоянието на кожата на лице, шия, деколте, гръб и ръце. Те намаляват или подобряват:

  • фините линии под очите, около устата, а също така и бръчките, появили се в резултат на слънчево излагане, естествено остаряване и наследствени фактори;
  • слънчеви или старчески петна, лунички и неравномерно оцветяване на кожата;
  • хиперпигментация, възникнала във връзка с бременност или прием на хормонални препарати;
  • загрубяла, „повехнала“ и загубила блясъка си кожа;
  • някои видове акне (леко и средно тежко).
За кого не са подходящи химичните пилинги?

Химичните пилинги не се препоръчват при:

  • хора, склонни да образуват белези или пигментация;
  • при определени състояния или при хора, приемащи лекарства, които повишават чувствителността на кожата към слънчевите лъчи;
  • хора, които не могат да избегнат излагането на слънце за периода, необходим за възстановяване на кожата.
Какви са видовете пилинги?

Пилингите могат да бъдат повърхностни, средно дълбоки и дълбоки. Преди нанасяне на дадения пилинг, кожата се почиства щателно с цел премахване на излишния себум. Химичният разтвор съдържа една или комбинация от няколко киселини. Най-често се използват гликолова, трихлороцетна, салицилова, млечна, бадемова или карболова киселина (фенол), които проникват на различна дълбочина в кожата. Така чрез различните видове пилинги се осъществява контролирано отпадане на клетки от кожата, като в зависимост от използваната киселина се постига различно по степен излющване и съответно различен резултат.

Повърхностните химични пилинги са изключително подходящи за хора с фини линии, неравномерен тен, загрубяла от слънцето кожа, лека или средно-тежка форма на акне.

Резултатът, който се постига е обновена и сияйна кожа, а това става постепенно и обикновено е необходимо извършването на серия от 4 до 6 процедури през определено време. Периодът на възстановяване е кратък – само за няколко дни.

Средно-дълбоките химични пилинги
придават на кожата свеж вид, благодарение на излющването на клетките от най-горния и частично от средния слой на кожата. Може да се използва в случаите на леко до умерено неравномерно оцветяване на кожата, наличието на слънчеви петна, белези от акне и фини до средно-дълбоки бръчки. Възстановителният период може да продължи за 2 или повече седмици, а броят на процедурите е между 1 и 2.

Дълбокият химичен пилинг
е подходящ за хора със средно-тежко до тежко увреждане на кожата от слънчевата радиация, с дълбоки бръчки, с множество пигментации, с дълбоки белези от акне, наличие на актинични кератози (преканцероза). Това е терапия, която се извършва еднократно и изисква предварителна подготовка до около 8 седмици, а също така има продължителен възстановителен период. Резултатите от такъв пилинг са наистина драматични.

Как трябва да подготвите вашата кожа за пилинг?
  • да избягвате излагането на слънце и използването на солариум поне две седмици преди терапията.
  • да използвате локални продукти за определен период ако е необходимо (като хидрохинон), така както е препоръчал лекуващият лекар.
  • да не употребявате продукти, съдържащи ретиноиди в рамките на една или две седмици преди пилинга.
  • не трябва да има открити рани или инфекции в зоната, в която ще се прилага пилинга.
Какви могат да бъдат нежеланите последици след химичен пилинг?

Някои определени типове кожа са изложени на риск от промяна в техния цвят. Тази промяна може да бъде временна или постоянна, затова е важно да споделите ако приемате противозачатъчни медикаменти, някои антибиотици и нестероидни противовъзпалителни средства, антималарици и др.

Не по-малко значение има и наследствената пигментация или депигментация на кожата.

Друга нежелана реакция, макар и по-рядко срещана, е появата на белези.

В случай че сте имали инфекция с херпес вирус, е възможна неговата поява след процедурата. Тогава вашият дерматолог ще ви предпише лекарство, с което да се намали вероятността от появата му.

Инфекция на кожата след пилинг е рядкост, но има риск.

Какво се очаква след химичен пилинг?

След повърхностен химичен пилинг кожата може да бъде леко зачервена, а след няколко дни започва леко излющване на кожата, което продължава от 3 до 7 дни. За бързото и нормално възстановяване на кожата е важно нанасянето на подходящ хидратиращ продукт, а след него и слънцезащитен крем с висок фактор. Възможно е и нанасянето на грим още на следващия ден.

След средно-дълбок химичен пилинг може да се очаква да има зачервяване на кожата, оток, а в следващите дни да се усеща опъване и засушаване. Излющването е с продължителност от 7 до 14 дни. За да се избегнат усложнения, кожата не трябва да се излага на слънце и е задължително да се нанася слънцезащитен крем, препоръчан от вашия дерматолог. Грим може да се нанася след 7 дни, а ако е необходима следваща процедура, тя може да се направи след 6 до 12 месеца.

След дълбок химичен пилинг възстановителният период е от 14 до 21 дни, а излагането на слънце се избягва в рамките на 3 до 6 месеца.