Мелазмата е петно с кафява неравномерна пигментация, което се появява върху изложени на слънце области от кожата. Най-често такива петна се наблюдават по лицето – чело, бузи, нос, горна устна и брадичка, но е факт, че могат да засегнат всяка една част от кожата на тялото, която е изложена на слънчева светлина. Затова и хората с мелазма забелязват влошаване на състоянието по време на топлите месеци от годината. Петната са козметичен проблем и не създават никакъв дискомфорт, като сърбеж или болка.
Основната причина за възникването на мелазмата е свръхпроизводството на пигмента меланин, който се произвежда от специализирани клетки, наречени меланоцити.
Какви са видовете мелазма?
Различаваме 3 типа мелазма според дълбочината, на която е разположен пигмента.
- Епидермален тип – с тъмно кафяв цвят и добре открояващи се граници; отговаря добре на терапия.
- Дермален тип – със светлокафяв или синкав цвят на мелазмата и неясни граници. Не се повлиява особено от терапия.
- Смесен тип – най-често срещан. Поддава се на лечение с частично подобрение на състоянието.
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата се поставя при изследване на кожата посредством различни методи, като дерматоскопия, лампа на Wood или апарати за анализ и диагностика на кожата. С тях дерматолозите могат да преценят на каква дълбочина се намира пигмента в кожата, има или няма наличие на капиляри, а това е изключително полезно за цялостното лечение на мелазмата.
Кои хора засяга мелазмата?
- Повече жени, отколкото мъже;
- Хора, които са фамилно обременени. В повече от 50% от случаите се съобщава за друг член от семейството с мелазма;
- Бременни жени;
- Жени, приемащи противозачатъчни таблетки;
- При заболявания на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм);
- При хора, приемащи лекарства, които правят кожата чувствителна на слънце, както и антиепилептични медикаменти;
- Хората с по-тъмна кожа са по уязвими;
- Доказано е, че видимата и ултравиолетова светлина влошава това състояние, особено при хора с по-тъмна кожа. Същото важи и за солариумите.
Как се чувстват хората с мелазма?
Мелазмата е изключително упорито състояние, с което много жени се борят дългогодишно. Може да окаже силно влияние върху качеството на живот поради това, че е видима.
Какъв е подходът при мелазма?
- В редки случаи мелазмата може да изчезне и от само себе си – след раждане или след прием на определени лекарства. В останалите случаи продължава с години или даже до живот.
- Слънцезащита – препоръчително е да съдържа цинков оксид, титаниев диоксид и железен оксид. Използването на широкоспектърна слънцезащита ежедневно, дори и в облачните дни, е желателно.
- Носене на шапка с голяма козирка.
- Избелващи кремове – ефективни са, когато хиперпигментацията е ограничена само до горните слоеве на кожата.
- Локални медикаменти, които намаляват пигмента в кожата: хидрохинон, третиноин и лек кортикостероид, азелаинова или коджикова киселина, витамин C, арбутин, ресвератрол.
- По време на бременност е безопасно използването на азелаинова киселина и химични пилинги с гликолова киселина.
- Транексамова киселина – налична е за локално приложение, както и под формата на таблетки.
Използването на хидрохинон е необходимо да се проследява от вашия лекар, тъй като може да направи хиперпигментацията постоянна.
Неаблативните фракционирани, пикосекундните и Q-switch лазерите, микронийдлингът и IPL са с висок риск за повторна поява на мелазмата и я правят по-трудна за лечение.
Изключитело важно е по време и след лечението на мелазма да се използва стриктно слънцезащита с фактор 50+ или по-висок, да се носят дрехи с UV защита които предпазват кожата, да се избягва излагането на директна слънчева светлина, за да не се влоши отново състоянието. Тъй като повечето химични слънцезащити предпазват от ултравиолетовата светлина, но не и от видимата светлина, е желателно да се използват слънцезащити с цвят и такива, които съдържат цинков оксид и титаниев диоксид (естествени минерали, които осигуряват физическа защита срещу видимата светлина).
В случай че искате да третирате своята мелазма, вашият дерматолог ще направи индивидуален план според специфичните ви нужди, който ще бъде съобразен с типа на кожата, дълбочината на мелазмата и всичко, което би могло да предизвика появата и или да пречи на изчезването и. Слънцето, противозачатъчните средства и стресът могат да провокират появата на мелазма.
Терапията може да продължи дълго време – от 3 до 12 месеца, дори и повече, ако имате мелазма от много години.