fbpx

Хиперпигментации II част

HomeХиперпигментации II част

Хиперпигментациите са характерни за всички типове кожа и се срещат често, особено при хора над 40-годишна възраст. Характерното за тях е появата на петно с по-тъмен цвят от цвета на околната кожа и е свързано с производството на повече меланин – пигмента, отговорен за цвета на кожата ни. Поради по-високото съдържание на меланин хората с по-тъмна кожа са изложени на по-голям риск от поява на хиперпигментации. При всякакъв вид травма на кожата, след посиняване, изгаряния, акне и различни видове обриви, кожата може да произведе повече меланин, което съответно да доведе до появата на петна.

Хиперпигментациите се виждат като малки петна или покриват по-голяма част от кожата, а понякога и цялото тяло, без да са съпроводени от каквито и да било други симптоми.

Как се поставя диагнозата?

  • Вашият лекар ще ви разпита кога се е появила пигментацията и какви лекарства приемате;
  • Ще извърши обстоен преглед на кожата ви, включително с помощта на специална ултравиолетова светлина;
  • Може да ви назначи кръвни изследвания, за да изключи хормонални проблеми, нарушения на щитовидната жлеза и да провери нивата на някои витамини и желязо;
  • По преценка може да бъде взета биопсия, в случай че има съмнение за друго кожно състояние, за да се изключи наличието на анормални клетки.


Лунички. Дерматологична клиника "Твойта кожа"

Лунички

Какви са видовете хиперпигментации?

  • Мелазма (виж хиперпигментации – I част);
  • Лунички;
  • Старчески (възрастови) или слънчеви петна – появяват се при прекомерно излагане на слънце, с кафяв или черен цвят. Разположени са по кожата на лице, ръце, деколте, крака. Срещат се при по-възрастни хора.
  • Постинфламаторна (следвъзпалителна) хиперпигментация – появява се след някакво възпалително състояние на кожата (напр. след изгаряне, акне, екзема и др.) или след някаква травма. При излагане на слънце видът им се влошава, потъмняват и стават още по-видими.
  • Хиперпигментация след прием на медикаменти (противозачатъчни, антималарици, трициклични антидепресанти, някои лекарства за химиотерапия) или при определени заболявания (при болест на Адисън, хемохроматоза).
Хиперпигментация. Дерматологична клиника "Твойта кожа"

Слънчеви петна

Какво предизвиква появата на хиперпигментации?

В голямата си част хиперпигментациите се появяват от прекомерното излагане на слънце, след травма на кожата, при хормонални промени или бременност.

Това е козметичен проблем и не изисква лечение, но поради това че са видими, някои хора предпочитат да ги премахнат. Най-ефективното лечение зависи от причината за появата на хиперпигментацията. Методите за премахване са разнородни:

Локално нанасяне на кремове и лосиони, съдържащи съставки като киселини (азелаинова, коджикова, гликолова киселина), ретиноиди, витамин С, хидрохинон, арбутин и др.

Съществуват козметични процедури, които помагат за изсветляване на пигментациите: микродермабразио, химични пилинги, IPL, различни видове лазери. Въпреки всички мерки, които бихте могли да предприемете, няма гаранция, че петната ще изчезнат напълно.

Хиперпигментациите не винаги са лесни за лечение. Някои петна е възможно да изчезнат от само себе си с течение на времето, а други са изключително упорити и изискват помощ от професионалист.

 

Химични пилинги. Дерматологична клиника "Твойта кожа"

Химични пилинги

Радиочестотен микронийдлинг с Virtue RF. Дерматологична клиника "Твойта кожа"

Радиочестотен микронийдлинг

Лазерно лечение на съдове с CUTERA EXCEL V+. Дерматологична клиника "Твойта кожа"

Лазерна терапия с Cutera Excel V+