Целулитът е много често срещано, безболезнено кожно състояние. То причинява бучки, вдлъбнатини и трапчинки по повърхността на кожата, които са резултат от струпвания на мазнини, притискащи се към съединителната тъкан под кожата. Най-често се появява по бедрата, хълбоците, седалището, корема и ръцете.
Какво причинява целулита?
Целулитът може да засегне както мъжете, така и жените, но е по-често срещан при жените, поради различното разпределение на мазнините, мускулите и съединителната тъкан. Разпределението на мазнините при жените е по-видимо, отколкото при мъжете. Колагеновите влакна между кожата и мускулите разделят подлежащата мазнина на множество джобове.
Целулитът може да стане по-видим с напредване на възрастта, когато кожата изтънее и загуби своята еластичност, а това разкрива набраздената съединителна тъкан отдолу. Напълняването също може да направи появата на целулит по-забележима. Въпреки че хората със затлъстяване имат ясно изразен целулит, не е необичайно да се появи и при много слаби хора.
Въпреки че не представлява проблем за здравето, но може да е индикатор на нарушен хормонален баланс и неправилен начин на живот, целулитът поражда естетическо неудовлетворение, най-вече при представителите на нежния пол.
Причини и фактори за поява на целулит
Не е известно какво точно причинява целулита. Той е резултат от взаимодействието между съединителната тъкан, която се намира под повърхността на кожата, и слоя мазнини, който се намира точно под него. Съществува предположението, че при жените целулитът се среща по-често поради вертикалното разположение на мастните клетки и съединителната тъкан, докато при мъжете структурата е кръстосана.
Фактори, допринасящи за развитието на целулит:
Гените могат да определят структурата на кожата, типа на тялото и разпределението на мазнините, което прави човек повече или по-малко склонен към развитие на целулит.
Хормоналните промени, особено в естрогена, инсулина и хормоните на щитовидната жлеза, могат да повлияят на образуването на целулит.
Заседналият начин на живот, неправилната диета и тютюнопушенето могат да влошат състоянието на кожата и да доведат до целулит.
С напредване на възрастта кожата губи еластичност, което прави целулита по-забележим.
Значителните колебания в теглото могат да разтегнат кожата и да направят целулита по-видим.
Ефективни методи за третиране на целулита
Въпреки че няма трайно решение за целулита, за намаляване на появата му могат да се прилагат различни видове процедури. Ето някои от най-ефективните варианти:
- Локално лечение: Включва използването на кремове и лосиони, съдържащи ретиноиди, кофеин или други активни съставки, които могат да подобрят текстурата, еластичността и стегнатостта на кожата. За забележими резултати е необходимо да се прилагат редовно.
- Масаж и лимфен дренаж: Техники като ендермология или мануален лимфен дренаж могат временно да намалят появата на целулит чрез подобряване на циркулацията и намаляване на натрупването на течности.
- Терапия с акустични вълни: за прекъсване на фиброзните ленти под кожата се използват звукови вълни. В продължение на няколко сесии това лечение може да подобри текстурата на кожата.
- Терапия с електромагнитни вълни: най-новата технология, използваща микровълни за топене на мазнини, премахване на целулит и стягане на кожата, може да помогне за ефективно намаляване на целулита без значителни странични ефекти. Микровълната разрушава мембраните на подкожните мастни клетки, намалява обема им и стопената мазнина се изхвърля от тялото (Повече за процедурата за оформянe на тяло с Onda Coolwaves Plus можете да прочетете тук).
- Лазерно и радиочестотно (RF) лечение: Неинвазивните процедури като лазерна терапия и радиочестотно лечение могат да разрушат мастните клетки и да стимулират производството на колаген, което води до по-гладка кожа.
- Терапия с апарат за мускулна стимулация: неинвазивна процедура за изграждане на мускулатура и цялостно тонизиране на тялото.
- Криолиполиза: неинвазивна процедура за контуриране на тялото, която използва студени температури за замразяване и унищожаване на подкожните мастни клетки.
- Липосукция: класическа хирургична техника за отстраняване на излишните мазнини.
Комбинацията на различните видове процедури, локалната терапия, както и промени в диетата и начина на живот, може да помогне за постигане на още по-добри резултати.
Бързи факти за целулита
Между 80 и 90% от жените, които са преминали през
пубертета, имат целулит.
По-малко от 10% от мъжете имат целулит.
Целулитът е известен също като „портокалова кожа“.
Диетата с ниско съдържание на мазнини и
въглехидрати и активният начин на живот могат да помогнат за намаляване на
целулита.
Предлагат се множество процедури и лечения, които
с диетата и активния начин на живот допълнително подобряват състоянието на
кожата.