Вирусни брадавици
Брадавиците са доброкачествени малки образувания по кожата и лигавиците. Появата им се дължи на човешкия папиломен вирус (HPV). Вирусът
предизвиква допълнителен растеж на клетките, който променя външния слой на кожата. Брадавиците могат да бъдат плоски или надигнати с цвета на кожата или кафяви, тъмнокафяви и сиви.
HPV щамовете, които причиняват вирусните брадавици, не са силно заразни. Вирусът не се разпространява чак толкова лесно чрез директен контакт от един човек на друг. Вирее на топли и влажни места, така че може да се заразите, когато ходите боси около плувни басейни, съблекални и други подобни.
Брадавиците могат да изчезнат от само себе си с течение на времето, но е възможно и да причинят редица неудобства – от естетични до физиологични, като болезненост при допир с дрехи или при ходене, в зависимост от това къде е разположена брадавицата.
Всеки може да страда от появата на брадавици, но най-често се засягат:
- деца и юноши;
- хора с отслабена и компрометирана имунна система;
- хора, които в миналото са имали вирусни брадавици;
- хора, които ходят боси на места, където вирусът, причиняващ брадавици, е често срещан, като плувни басейни, съблекални, сауни, парни бани и други.
Видове брадавици
Има различни видове брадавици в зависимост от това къде се намират и как изглеждат. Най-често това са т.нар. обикновени, плоски, филиформени и генитални брадавици. Има, разбира се, и други по-рядко срещани вирусни брадавици.
Обикновените брадавици са с телесен цвят и се появяват на различни части по кожата на тялото. Така наречените палмарни брадавици излизат най-често по кожата на ръцете, пръстите, кожата около или под ноктите. Срещат се и по лицето, клепачите, коленете и лактите. Тези лезии са повдигнати, заоблени издутини, имат удебелена и грапава повърхност. Техният цвят и размер са различни и се усещат като груби, твърди неравности.
Обикновените брадавици засягат и кожата на краката и се наричат плантарни брадавици. Появяват се на долната част на стъпалото, също около пръстите на краката, около или под нокътя. Цветът им е подобен на този на кожата. По размер са малки и рядко достигат размери по-големи от грахово зърно. На повърхността им често се появяват една или няколко малки черни точки – това са кръвоносните съдове на брадавицата. Често водят до дискомфорт и болка при ходене.
Палмарните и плантарни брадавици са известни с наименованието „кокоши трън“.
Плоските брадавици засягат лицето, шията, врата и крайниците и се срещат по-често при децата и младежите. Имат кръгла или овална форма и са леко надигнати, с гладка повърхност. Цветът им е бледо розов, жълтеникав или с цвета на кожата.
Филиформените брадавици, също описвани като „подобни на пръст“, имат твърда основа и могат да завършват остро или с множество разклонения.
Гениталните брадавици се появяват в областта на гениталиите и ректума (анални брадавици). Причината за появата им е заразяване с HPV вирус, предаван по полов път, който се предава също и чрез контакт кожа до кожа. Гениталните брадавици могат да изглеждат като малки, твърди възли с грапава повърхност или като група от надигнати образувания, подобни на карфиол. Цветът им варира от светло до тъмнокафяв, а може да бъдат и с цвета на кожата.
Как се разпространяват брадавиците?
Брадавиците са заразни и се предават чрез директен контакт с кожата (като например, когато повърхността на брадавицата е разчоплена и се докосне друга част на тялото). Заразяване е възможно в обществени места като басейни, съблекални и др., чрез използването на чужди лични вещи като кърпи, бръсначи и др., както и чрез полов контакт.
Повечето брадавици са безобидни и премахването им не е необходимо до момента, в който не ви причиняват неудобство или болка. Изчакването обаче да мине от само себе си крие риска тя да увеличи размера си, да се появят нови брадавици или да заразите някой друг.
Какви са усложненията от вирусните брадавици?
- Наличието на кожни брадавици може да има отрицателен психо-социален ефект (чувство на срам, подиграване в училище и т.н.).
- Брадавиците са заразни както за самия пациент, така и за околните хора.
- В случаите на болезненост от плантарните брадавици може да се стигне до болки в коленете и тазобедрените стави, както и до възпрепятстване на спортни дейности.
- Вирусните брадавици, които са разположени около и под ноктите могат да доведат до тяхното унищожаване.
Превенция
Бихте могли да намалите риска от заразяване с вируса и последващата поява на брадавици, ако спазвате следните препоръки:
- Не ходете боси на обществени места, особено плувни басейни и съблекални, сауни, парни бани. Носете задължително джапанки.
- Редовно сменяйте обувките и чорапите си.
- Винаги дръжте кожата на краката си чиста и суха.
- Избягвайте да докосвате брадавици, включително и вашите собствени. Измийте старателно ръцете си, в случай че докоснете брадавица.
- Не чоплете и не разчесвайте брадавиците си.
- Не споделяйте кърпи, обувки, чорапи, нокторезачки и други лични вещи.
Консултирайте се с дерматолог, когато имате брадавица, която:
- кърви или често се разранява, тъй като увеличава риска от инфекция или разпространение на вируса;
- сърби;
- изглежда инфектирана (обезцветена, пълна с гной или е болезнена);
- прави стоенето или ходенето трудно или болезнено;
- променя цвета си;
- расте или се разпространява;
- причинява неудобство.
В Дерматологична клиника „Твойта кожа“ брадавиците успешно се премахват чрез криотерапия и електрокоагулация. Унищожаването на нежеланите брадавици чрез криотерапия е ефективен и сравнително безопасен метод за лечение, при който локално се прилага течен азот. Третираната тъкан се унищожава, с което се постига прекъсване на процеса на клетъчно делене и трайното премахване на брадавицата. Кожата се излющва, отпада и впоследствие се възстановява напълно. При електрокоагулацията за премахването на брадавиците се използва електрическа енергия. Криотерапията и електрокоагулацията са сравнително безболезнени процедури за премахване на нежелани кожни образувания.
Най-подходящият вид лечение зависи от възрастта и здравословното състояние, както и вида на брадавицата. Не подценявайте необходимостта от преглед при дерматолог и назначаването на адекватно и ефективно лечение.