Косопад или алопеция? Има ли разлика?
Думата „косопад“ използваме в случаите на намаляване на обема или плътността на косата, а причините могат да бъдат различни – генетични, хормонални (бременност, раждане, менопауза, проблеми с щитовидната жлеза), във връзка с хранителни нарушения, медицински терапии (химио- и лъчетерапия), стрес или при прекалената употреба на стилизиращи средства за коса.
В зависимост от причината, довела до косопада, той може да бъде временен или постоянен проблем.
Медицинският термин „алопеция“ ползваме, когато се касае за внезапно отпадане на косата или на космите по тялото на „петна“. Обикновено е в резултат на автоимунен отговор или възпаление.
Косопадът се приема за нормална част от процеса на остаряване и се проявява при двата пола – мъже и жени.
- Анаген – фаза, при която косата активно расте и може да продължи с години;
- Катаген – фаза, при която косата спира да расте и се отделя от фоликула си;
- Телоген – фаза, при която фоликулът на косъма почива в продължение на 2-3 месеца, след което космите изпадат.
Отново следва фаза на анаген, когато започне растеж на нови косми в същия фоликул.
Като част от нормалния цикъл на космите, хората губят между 50 и 100 косъма на ден. В случай че този нормален цикъл бъде нарушен или има увреждане на космените фоликули, то тогава космите изпадат много по-бързо, отколкото биха могли да се възстановят, което води до цялостно изтъняване на косата, оплешивяване в предната линия на косата или отпадане на космите на „петна“.
Какви са видовете алопеция?
Андрогенна алопеция: това е един от най-често срещаните видове косопад. Касае се за наследственост и се засягат повече мъже, отколкото жени.
Дели се на:
Женски тип оплешивяване – по целия скалп косата бавно започва да изтънява, без да се засяга предната линия, както е при мъжете. В редки случаи се стига до пълно оплешивяване. Може да започне след пубертета или като част от процеса на остаряване.
Мъжки тип оплешивяване – започва над слепоочието и продължава по горната част на главата, оставяйки плешив пръстен. Страничните и задна части на главата обикновено не са засегнати. Началото е след пубертета и прогресира в продължение на години.
Телогенен ефлувиум: косопад, при който голяма част от космите са в третата фаза от своя цикъл – телоген и не настъпва фазата на нов растеж – анаген. Това води до отпадане на космите по цялата глава, без да расте нова коса.
В повечето случаи този вид косопад не води до пълно оплешивяване, но косата изтънява, а на ден се губят между 300 и 500 косми. Счита се за хронично състояние ако продължава повече от 6 месеца. Често се свързва с някакво заболяване или друго събитие от живота, което провокира телогенния ефлувиум, като раждане, хирургични интервенции, след прием на определени лекарства, при дефицит н минерали или витамини, при дисбаланс на щитовидната жлеза, след прекарани вирусни инфекции.
Анагенен ефлувиум: касае се за бързо отпадане на косата след медицинско лечение (химиотерапия). Въпреки това, след приключване на терапията, косата започва да расте отново.
Алопеция ареата: автоимунно състояние, което започва внезапно, без да има други признаци за това. Може да засегне както деца, така и възрастни. Косата отпада на „петна“ без други симптоми. Освен на скалпа, може да се засегнат и космите на вежди и мигли.
Тотална (универсална) алопеция: състояние, при което са засегнати космите на цялото тяло с пълното им отпадане.
Цикатрициална алопеция: рядко срещано състояние, което протича с възпаление, а оттам и до унищожаване на космените фоликули. На тези места се образуват белези и не израства повече коса. Съпроводено е и от други придружаващи симптоми, възниква на всякаква възраст и са засегнати и двата пола.
Трихотиломания: психосоматично заболяване, което спада към групата на т.нар. „травматични алопеции“. При тези състояния болните сами дърпат косми и ги отскубват, което е несъзнателен навик.
Аномалии на косменото стъбло: при тези състояния загубата на коса се дължи на изтъняване и отслабване структурата на косъма, което го прави „чуплив“. Тоест отпадането на коса не възниква от фоликула, а в резултат на „счупване“ някъде по стъблото на косъма.
Тинея капитис: гъбична инфекция на кожата на главата, която е причина за косопад. Обикновено се среща в детска възраст. Косата отпада на „петна“, а кожата е зачервена и покрита с люспи. Възможно е да има оплакване от сърбеж, както и симптоми като повишена температура и подути лимфни възли.
Хипотрихоза: рядко генетично състояние, при което настъпва оплешивяване до 25-годишна възраст.
Има ли лечение и какво е то?
Все още няма лечение на косопада, но съществуват различни методи и процедури, както и локални и перорални терапии, които се справят със симптомите и стимулират растежа на нова коса. Важно е да се разбере причината, която стои в основата на косопада, за да се избере подходящия подход.