fbpx

Лечение на акне: от решения без рецепта до дерматологични иновации

Лечение на акне: от решения без рецепта до дерматологични иновации

Акнето е едно от най-често срещаните дерматологични заболявания, от което страдат милиони хора по света.

Какъв образ изниква в съзнанието ви, когато чуете думата „акне“?
Нека отгатнем от първия път – тийнейджър с множество пъпки по лицето.
Познахме, нали?

Все по-често навън виждаме хора, засегнати от акне. Голям процент от тях са тийнейджъри, но не са малко и хората в зряла възраст, които изпитват физическия дискомфорт и емоционалния стрес от това кожно състояние. Гаранция, че акне няма да се появи на човек на 30, 40 или дори 50-годишна възраст, няма.

За мнозина пътят към чистата и здрава кожа изглежда като безкрайна битка, с безброй продукти и процедури, обещаващи чудотворни резултати. Как да се ориентирате кое е най-подходящото лечение, което ще преобрази кожата ви и ще повиши самочувствието ви?

Лечение на акне.

Добрата новина е, че има множество лечения, вариращи от решения без рецепта, през изпитани във времето лекарства до революционни дерматологични иновации. В тази публикация ще ви преведем през различните възможности за лечение на акне, налични днес, като хвърлим светлина върху това как действат и за какъв тип акне са най-подходящи.

Преди да се потопите в изброените по-долу възможности за лечение, накратко ще споменем какво представлява акнето и какво го причинява. Акнето се появява, когато космените фоликули се запушат със себум и мъртви кожни клетки. Това запушване може да доведе до възпаление и поява на бели точки, черни точки, папули и в тежки случаи, пустули и нодули. Факторите, допринасящи за появата на акне, включват хормонален дисбаланс, бактерии, генетика, диета, стрес и фактори на околната среда. Повече за състоянието можете да прочетете тук.

Решения без рецепта

За мнозина първата линия на защита срещу акне са продуктите, които се предлагат без рецепта. Те са широко достъпни и се предлагат под различни форми, като почистващи средства, кремове, гелове, маски и други. Ето някои от най-често използваните съставки в тези продукти:

1. Бензоил пероксид*

Бензоил пероксидът е силен антибактериален агент, който помага за намаляване на акнето, като убива бактериите, които го причиняват. Освен това има изсушаващ ефект, който може да намали излишното омазняване и да помогне за изчистване на запушените пори. Наличен в концентрации, вариращи от 2,5% до 10%, бензоил пероксидът често се среща в широк диапазон от продукти като почистващи средства, средства за лечение на петна, маски, кремове и гелове. Важно е да започнете с по-ниска концентрация, за да прецените поносимостта на кожата си. Потенциалните странични ефекти включват сухота, зачервяване и лющене, така че е изключително важно да хидратирате добре кожата, когато използвате продукти с бензоил пероксид. Бензоил пероксидът е ефективен при леко и умерено акне с наличието на бели и черни точки, папули и пустули.

2. Салицилова киселина*

Салициловата киселина е бета-хидрокси киселина (BHA), която ексфолира кожата чрез отстраняване на мъртвите клетки, които запушват порите. Освен това има противовъзпалителни свойства, което я прави ефективна при намаляване на зачервяването и подуването на лезиите от акне. Салициловата киселина обикновено е сред съставките в средства за измиване на лицето и за лечение на петна, обикновено в концентрации от 0,5% до 2%. Подходяща е за лечение на всички типове акне и може да бъде по-малко дразнеща от бензоил пероксида.

3. Алфа хидрокси киселини (AHA)*

Алфа хидрокси киселините, като гликолова киселина и млечна киселина, действат като ексфолират повърхността на кожата и спомагат за отделянето на мъртвите кожни клетки. Това помага за предотвратяване на запушването на порите и може да подобри цялостната текстура и вида на кожата. AHA често се съдържат в серуми, пилинги и кремове. Те са особено полезни за хора със суха или чувствителна кожа, тъй като помагат и за хидратиране и подобряване на тена на кожата. Подходящи са за лечение на леко акне.

*Винаги тествайте продуктите, съдържащи киселини, на малка част от кожата (напр. част от челото), преди да нанесете върху цяло лице. В случай че се появи силно зачервяване или лющене в рамките на следващото денонощие, най-добре изберете друг продукт с по-ниска концентрация на киселини.

Винаги хидратирайте добре кожата, след като използвате продукти с наличието на киселини, за да предотвратите прекомерното изсушаване. Не забравяйте, че нанасянето на слънцезащитни продукти, е изключително важно.

4. Сяра

Сярата се използва от векове за лечение на акне. Действа като премахва мъртвите кожни клетки и излишния себум. Сярата е по-малко дразнеща от бензоил пероксида и салициловата киселина, което я прави добър вариант за чувствителна кожа. Обикновено се съдържа в ексфолиращи продукти, лосиони и маски. Сярата има отличителна миризма и може да причини сухота, така че трябва да се използва с повишено внимание. Подходяща е за лечение на леко акне с наличие на черни и бели точки.

5. Продукти с билкови, органични и естествени съставки

Продуктите с билкови, органични и естествени съставки за грижа за кожата стават все по-популярно допълнение към традиционното лечение на акне. Най-често срещаните съставки в тези продукти са:

          Масло от чаено дърво. Чаеното дърво е известно със своите антибактериални и противовъзпалителни свойства. Може да помогне за намаляване броя на лезиите от акне. Среща се сред състава на продукти като почистващи средства, тонери и терапии за петна. Трябва да се използва с повишено внимание, тъй като е възможно да предизвика кожно раздразнение.

          Екстракт от зелен чай. Богат е на антиоксиданти и има противовъзпалителни свойства. Може да помогне за намаляване на производството на себум и лезиите от акне. Екстрактът от зелен чай често се включва в продукти за грижа за кожата като кремове, маски и серуми. Вътрешният прием на зелен чай също може да осигури редица ползи, които поддържат цялостното здраве и вид на кожата.

          Алое вера. Известно е с успокояващите и лечебни свойства. Може да намали възпалението и да подпомогне заздравяването на кожата, което го прави полезно за кожа, склонна към акне. Гелът от алое вера може да се нанася директно върху кожата или да се намери в различни продукти за грижа за кожата, предназначени да успокоят и хидратират раздразнената кожа.

          Хамамелисът е естествено стягащо и противовъзпалително средство. Помага за намаляване на възпалението, стяга порите и премахва излишната мазнина от кожата. Хамамелисът често се използва в тонери и терапии за петна.

          Куркумата съдържа куркумин, който има противовъзпалителни и антибактериални свойства. Може да помогне за намаляване на тежестта на акнето и да успокои възпалената кожа. Куркумата може да се използва в маски „направи си сам“ или да се намери в продукти за грижа за кожата, които са насочени към акне и предотвратяване на възпаление.

 

Лечения с рецепта и под наблюдението на дерматолог

Когато акнето не се повлиява от по-леките и неинвазивни лечения, дерматологът може да предпише по-силни средства и лекарства. Тези лечения често са по-ефективни, но могат да доведат и до по-висок риск от странични ефекти.

1. Локални ретиноиди

Локалните ретиноиди, производни на витамин А, са средства за предотвратяване на запушени пори и намаляване на възпалението. Често предписаните ретиноиди включват третиноин, адапален и тазаротен. Те не само лекуват акне, но и подобряват структурата на кожата и намаляват фините линии. Те обаче могат да причинят сухота и дразнене, така че е важно да ги използвате според указанията на дерматолог. Прилагането на хидратиращ крем след продуктите с ретиноиди може да помогне за смекчаване на тези странични ефекти.

2. Локални антибиотици

Локалните антибиотици като клиндамицин и еритромицин действат чрез намаляване на бактериите и възпалението на кожата. Те често се използват в комбинация с други локални лечения. Ползването на локални антибиотици може да бъде ефективен метод при леко и умерено акне.

3. Орален прием на антибиотици

Пероралните антибиотици като доксициклин, миноциклин и тетрациклин могат да бъдат ефективни при умерено до тежко акне. Тези лекарства действат като намаляват бактериите и възпалението. Използват се за определен период от време, за да се избегне антибиотична резистентност и често се комбинират с локално лечение. Страничните ефекти могат да включват стомашно-чревно разстройство, повишена чувствителност към слънцето и други.

4. Хормонални лечения

Хормоналните лечения, включително орални контрацептиви и антиандрогени като спиронолактон, могат да бъдат ефективни при жени, чието акне се дължи на хормонален дисбаланс и колебания. Тези лечения помагат за регулиране на хормоналните нива и намаляване на производството на себум. Оралните контрацептиви, съдържащи както естроген, така и прогестерон, могат да намалят нивата на андрогените, които са отговорни за производството на мазнини. Спиронолактонът действа като блокира андрогенните рецептори в кожата.

5. Орален прием на изотретиноин

Изотретиноинът е перорално лекарство, производно на витамин А, използвано за случаите на тежко акне, което не се повлиява от други лечения. Действа чрез драстично намаляване на производството на мазнини и свиване на мастните жлези. Въпреки че е много ефективен, изотретиноинът има значителни потенциални странични ефекти, включително сериозни кожни обриви – потенциално животозастрашаващи (еритема мултиформе, синдром на Стивънс-Джонсън и токсична епидермална некролиза), депресия и свързани разстройства, мускулна слабост, болки в ставите, алергични реакции, както и сериозни вродени дефекти на плода, ако се приема по време на бременност и други. Изисква внимателно наблюдение от дерматолог, включително редовни кръвни изследвания и спазване на стриктни мерки за контрацепция при жени в детеродна възраст.

 

Дерматологични иновации

През последните години се наблюдава значителен напредък в лечението на акне, като иновативните технологии предлагат нова надежда за хората, които се борят с упорито акне.

1. Лазерна и светлинна терапия

Лазерните и светлинните терапии стават все по-популярни заради тяхната ефективност и минимално време за извършване на процедурата. LED терапията със синя светлина е насочена към бактериите, причиняващи акне, докато червената светлина намалява възпалението. Други лечения, като интензивна импулсна светлина (IPL) и фракционна лазерна терапия, помагат за намаляване на белезите от акне чрез стимулиране на производството на колаген и регенерацията на кожата. Тези процедури обикновено се извършват в серия и могат да се комбинират с други лечения за акне за постигането на по-добри резултати.

2. Лазерно лечение на акне с Cutera AviClear

Една от най-новите иновации в дерматологията е лазерното лечение на акне с Cutera AviClear. AviClear е новаторска лазерна терапия, специално предназначена за лечение на акне. AviClear таргетирано се насочва към мастните жлези, които са отговорни за производството на себум, намалявайки нивата му в кожата, като по този начин ефективно предотвратява бъдещи обостряния и поява на акне. За разлика от други лазерни лечения, AviClear е неинвазивен и подходящ за всички типове кожа, като предлага бързо време за възстановяване с минимален дискомфорт. Това лечение е идеално за пациенти, които не са се повлияли добре от традиционните терапии или търсят по-дългосрочно решение за справяне с акнето си. Освен това AviClear показа обещаващи резултати при намаляване както на активното акне, така и на повторната поява на нови лезии от акне. Повече за лечението на акне с  лазер Cutera AviClear можете да прочетете тук.

3. Химични пилинги

Химичният пилинг представлява нанасяне на разтвор върху кожата, който я кара да се излющи, разкривайки нова, по-малко склонна към акне кожа отдолу. Пилингите, съдържащи салицилова киселина, гликолова киселина или трихлороцетна киселина (TCA), могат да помогнат за намаляване на активното акне и да предотвратят появата на белези. Силата и дълбочината на пилинга могат да се регулират в зависимост от тежестта на акнето и типа кожа. При прилагането на повърхностни пилинги периодът на възстановяване е кратък, докато при по-дълбоките пилинги пациентите обикновено се нуждаят от по-дълъг период на възстановяване. Прилагат се предимно през зимните месеци.

4. Микронийдлинг

При микронийдлинга се използват фини игли за създаването на микроскопични убождания в кожата. Целта на процедурата е кожата контролирано да се травмира, като по този начин се задейства естествения отговор на тялото към лечение, да се стимулира нейното възстановяване и производството на колаген и еластин. Процедурата подпомага отстраняването на белези от акне и често се комбинира с други лечения. Също така микронийдлингът може да подобри текстурата и тонуса на кожата, което го прави универсално лечение за цялостно подмладяване на кожата. Обикновено е необходимо извършването на няколко процедури за постигането на оптимални резултати.

5. Радиочестотна терапия

Радиочестотната (RF) терапия използва енергия за загряване на по-дълбоките слоеве на кожата, стимулирайки производството на колаген и намалявайки активността на мастните жлези. RF терапията може да помогне за намаляване на размера и тежестта на активните лезии от акне и да подобри външния вид на белезите от акне. Това е неинвазивно лечение, подходящо за пациенти, които търсят по-малко агресивен подход за лечение на акне.

6. Радиочестотният микронийдлинг (RF Microneedling) се очертава като високоефективно лечение на акне и свързаните с него белези, съчетавайки предимствата на традиционния микронийдлинг с подобрената технология на радиочестотната енергия. Тази иновативна процедура е насочена както към повърхностните, така и към по-дълбоките слоеве на кожата, което я прави универсално решение за различни видове акне и белези.

Микронийдлингът, както споменахме по-горе, стимулира производството на колаген чрез създаване на микронаранявания по кожата. Тези контролирани наранявания задействат естествения лечебен отговор на тялото, което води до производството на нов колаген и еластин. Когато се комбинира с радиочестотна енергия, лечението става още по-ефективно. RF енергията загрява по-дълбоките слоеве на кожата, насърчавайки по-стегната и гладка кожа, като същевременно подобрява производството на колаген и еластин на по-дълбоко ниво. Този подход с двойно действие не само третира активно акне, но и значително намалява появата на белези от акне.

Пациентите, които се подлагат на процедурата радиочестотен микронийдлинг, често съобщават за забележимо намаляване на лезиите от акне и по-гладка текстура на кожата. Процедурата също така помага за намаляване на размера на порите, като допълнително предотвратява бъдещо обостряне на акнето. Радиочестотният микронийдлинг е минимално инвазивно лечение, което изисква минимално време за възстановяване, което позволява на пациентите бързо да се върнат към ежедневните си дейности.

В допълнение към изброените по-горе лечения, някои промени в начина на живот могат да помогнат за справяне с акнето и подобряване на здравето на кожата.

1. Диета

Връзката между диетата и акнето е обект на много научни изследвания и все още се проучва. Някои проучвания сочат, че определени храни могат да предизвикат или влошат акнето. Такива са храните с висок гликемичен индекс, които съдържат прости въглехидрати с лесно и бързо усвояване. Тези храни и напитки бързо повишават кръвната захар. От тях тялото получава повече енергия, отколкото му е необходима, а остатъкът отива в мастните депа. Храни с висок гликемичен индекс са белият хляб, картофите, белият ориз, консервираните плодове, подсладените газирани напитки, млечният шоколад, грисът, захарта и други. Редица проучвания сочат, че млечните продукти, особено кравето мляко, са свързани с увеличаване на акнето при някои индивиди.

Най-добрият съвет, който бихме дали за намаляване на акнето, е поддържането на здравословна, балансирана диета, богата на пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни източници на протеини (боб, леща, риба, ядки и семена).

2. Правилна рутинна грижа за кожата

Правилната рутинна грижа за кожата е от съществено значение за справяне с акнето. Това включва нежно почистване два пъти на ден, използване на некомедогенни продукти за грижа за кожата и грим и редовно ексфолиране за предотвратяване запушването на порите. Акнето може да се влоши при прекомерно измиване и използване на груби ексфолиращи средства.

3. Хидратация

Поддържането на кожата хидратирана е от съществено значение, дори за хората с мазна или склонна към акне кожа. Използването на хидратиращ крем (препоръчваме формули без наличието на масла) може да помогне за поддържане на кожната бариера и да предотврати свръхпроизводството на себум.

4. Управление на стреса

Стресът може да предизвика или изостри акнето, като увеличи производството на хормони като кортизол, което от своя страна увеличава производството на себум. Особено ефективни са техники  като йога, медитация и редовни физически упражнения, които могат да помогнат за намаляване на нивата на стрес и подобряване на цялостното ви здравословно състояние, в това число и на кожата.

 

В заключение

Акнето може да бъде упорито състояние, което влияе на благополучието и самочувствието, но с широката гама от възможности за лечение, налични днес – от достъпни решения без рецепта до революционни дерматологични иновации като лечението на акне с лазер Cutera AviClear, надежда има за всички. Консултацията с дерматолог е от решаващо значение за разработването на персонализиран план за лечение, който отговаря на уникалните нужди на вашата кожа. С правилния подход постигането на чиста и здрава кожа е постижимо.

Търпението, дисциплината и последователността са ключови, независимо какъв подход и начин на лечение ще изберете. Когато комбинирате съветите на дерматолога с правилна рутинна грижа за кожата и здравословен начин на живот, можете да постигнете значително подобрение в състоянието на кожата и да възвърнете самоувереността си.

Previous Post

Митове и истини за целулита

Next Post

Дерматологични решения при косопад